Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Németh Zoltán: Csõre töltött demokrácia. - Magyar Szó, 1990. VII. 17, 5.

 

Még egyszer a "temerini esetrõl": nyilatkozatok a Magyar Szónak

Csõre töltött demokrácia

Fejlemények a VMDK temerini helyi szervezetének alakuló közgyûlése után - A VMDK tiltakozni fog a szerb államhatalmi szerveknél - Csillapítani kell a kedélyeket, véli a községi elnök - A Harcosszövetség elnöke "már mindent elmondott"

 

Nagy port kavart föl Temerinben a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének alakuló közgyûlése. Mint ismeretes, július 8-án, vasárnap a közgyûlés színhelyén mintegy százötven szerb harcos is megjelent, akik tiltakoztak Ágoston András korábbi felhívása ellen, amelyben az állt, hogy a magyarok a referendumon ne szavazzanak az alkotmányra.

Jól értesült körökbõl megtudtuk, hogy a harcosok július negyedikei járeki ünnepi vacsorájukon megbeszélték, tömegesen megjelennek a VMDK alakuló közgyûlésén, s ha kell, szétzavarják az egybegyûlteket.

Szintén megbízható forrásokból tudjuk, s errõl már egész Temerin is mesél, hogy ezeknél az embereknél fegyver is volt, némelyikük két pisztolyt hozott magával, s egyesek tudni vélik - csõre töltve (...)

Nagy Mihály megbízott községi elnök a következõket nyilatkozta:

- Véleményem szerint Ágoston Andrásnak nem lett volna szabad felhívni a magyarokat arra, hogy nemmel szavazzanak. Én is egyetértek azzal, amit lapukban Fehér István megírt, hogy ne beszéljen õ valamennyiünk nevében(...)

Csorba Béla, a VMDK helyi szervezetének elnöke hajlandó volt nyilatkozni:

- ...egy militáns csoport az épület elõtt maradt, s várták Ágoston Andrást, azzal a szándékkal, hogy megverik. Ezt nem tették meg, valószínûleg azért, mert jelen volt az Újvidéki Televízió forgatócsoportja, s mert az ülés befejezése elõtt üzentem a rendõrségre, hogy küldjenek ki valakit. Egy rendõr volt jelen. A VMDK helyi szervezete követeli, hogy a képviseõtestület, s a többi társadalmi-politikai szervezet ezeket a körülményeket is vizsgálja ki, s foglaljon róluk állást. Úgy gondolom, hogy a küldött-testület túllépte hatáskörét, amikor olyan módon, amilyen módon azt tette, állást foglalt. Egyidõben mulasztás történt, mert nem vizsgálta ki, hogy a harcosok tiltakozása milyen nemkívánatos és antidemokratikus kísérõ körülmények között zajlott le (...) A különbözõ társadalmi-politikai szervezetek ülésein az események után több elfogadhatatlan követelés is elhangzott. Például, hogy a Szirmai Károly Mûvelõdési Egyesület a továbbiakban a Bratstvo-Jedinstvo nevet vegye fel. Megszületett az a tézis is, hogy a temerini elsõ helyi közösségben hátrányos helyzetbe kerültek a szerbek, mert nem építhették fel templomukat. A korábbi rendszer ezt a magyaroknak sem engedte meg. Az is elfogadhatatlan tézis, hogy a VMDK ellenzi a vegyes házasságokat, Golub Dukiænak arra a kijelentésére pedig, hogy közösségünk fasiszta szervezet, csak azt válaszolhatjuk, hogy annak tagjai egyes harcosok is, akik egyben tagjai a Harcosszövetségnek.

Németh Zoltán